Rozstaje 2008

|July 23, 2008|koncerty|1

Czy ktoś kiedyś słyszał złą muzykę ludową? Nie wydaje mi się. Prawdopodobnie coś takiego w ogóle nie istnieje. Zdarzają się kiepscy muzycy, niedobre wykonania, to prawda, ale hasło “melodia tradycyjna” jest jak urzędowa pieczęć jakości. Z tej fascynacji źródłami narodził się cały ruch world music. W najbliższy weekend będziemy mogli posłuchać jego przedstawicieli na Festiwalu Rozstaje 2008.

Gwiazda według organizatorów

Za mało wyszukaną nazwą Gipsy Kings & Queens (27 lipca, niedziela, g. 20.00, Rynek Główny) kryje się grupa naturszczyków, którzy złapali bakcyla międzynarodowej kariery. Projekt powołali do życia muzycy rumuńskiej formacji Fanfare Ciocarlia. W tamtych stronach orkiestra jest instytucją o wymiarze trudnym do uchwycenia z naszej perspektywy.

Żeby dotknąć tego fenomenu wystarczy obejrzeć film „Opowieści cygańskiego taboru” i posłuchać opowieści, o tym jak jedna z kapel po powrocie ze światowego tournee postanowiła przeznaczyć zarobione pieniądze na elektryfikację rodzinnej wioski. Autentycznie wzruszające.

Razem z rumuńskimi muzykami na scenie pojawią się goście z całej Europy w tym Esma Redzepova, dama cygańskiej pieśni. Całość skręca momentami dość boleśnie w stronę popularyzatorskich odnóg etno, ale przypuszczalnie na żywo nuta ta zabrzmi mocniej i bardziej przekonywująco niż na nagraniach.

myspace.com/fanfareciocarlia

Gwiazda według tapczana

Nie da się ukryć, że bardziej elektryzująco zapowiada się występ Kapeli Ze Wsi Warszawa (26 lipca, sobota, g. 19.00, Rynek Główny) . Grają na instrumentach tradycyjnych, ale ewidentnie wiedzą jak brzmi punkowy jazgot i dubowy beat. Tradycja przetworzona przez współczesną wrażliwość pokolenia wychowanego na dźwiękach, których istnienia bez prądu nie można by sobie wyobrazić.

O ich sukcesie sprzed czterech lat podczas rozdania nagród Awards for World Music – przyznawanych przez Radio BBC 3 – nie ma się już co rozpisywać. To był piękny akcent, ale już chyba wszyscy o nim słyszeli, a Kapela od tego czasu nie pozostawiła cienia wątpliwości, że nie chce spoczywać na laurach. Warszawiacy niedawno wydali płytę z remixami przygotowanymi przez zaprzyjaźnionych artystów (m.in. Trans-Global Underground, Perch/Zion Train, Activator Mario Dziurex & Jarek ‘Smok’ Smak).

myspace.com/warsawvillageband

Pełny program imprezy na stronie www.rozstaje.pl

1 Comment do tego wpisu:

  1. mary pisze:

    miałam okazję widzieć Kapelę z 4 lata temu i muszę powiedzieć że było do przeżycie raczej bolesne acz intrygujące. ufam, że od tego czasu się wyrobili, ale ciągle nie bardzo kumam za co dostali tą nagrodę…

Zostaw swój komentarz