Szmery, bajery, Kawiarnia Naukowa

|December 15, 2008|koncerty|0

Emiter – Marcin Dymiter ze swoim solowym projektem, Sleep Sessions i na dokładkę Skowyt Duszy Psa czyli jeden z ostatnich tegorocznych koncertowych akcentów w Kawiarni Naukowej.

Marcin Dymiter to człowiek-orkiestra. Członek legendarnej Ewy Braun czy też grupy Mordy. Naznaczony niezliczoną ilością kolaboracji m.in. z Paulem Wirkusem(Mapa), Mikołajem Trzaską, Raphaelem Rogińskim czy Krzysztofem Topolskim w ramach projektu Emiter-Arszyn-Emiszyn. Emiter to jednoosobowa próba zanegowania ciszy, którą realizuje od 2000 roku. Główne przesłanie tego projektu to stwierdzenie        “Cisza nie istnieje”. Podążając tym tropem Dymiter eksperymentuje z brzmieniem, przetwarzaniem dźwięków towarzyszących codzienności. Nie chodzi o piosenki emitowane przez radio. Bynajmniej. Emiter to dźwiękowe eksperymenty i instalacje, improwizowane szmery, które mają udowodnić główną ideę.

Koncert promuje najnowsze wydawnictwo Emitera – “From black mountain to the sea. Muzyka dla domu”. Jest to próba przeniesienia dźwięków zgodnie z domowym rytmem życia zainspirowana dokonaniami Erika Satie, francuskiego awangardowego kompozytora z przełomu XIX i XX wieku. Satie jest autorem koncepcji “Musique d’ameublement” czyli muzyki meblującej, mającej pełnić funkcję domowego sprzętu. Ambient, który nie wadzi a pomaga w codzienności modyfikując też nastrój. Pewnie muzyka Emitera nie zastąpi nam w domu odkurzacza czy lodówki, ale warto poddać ucho testowi.

Następna odsłona środowego wieczoru w Kawiarni Naukowej to Dawid Kowalski czyli facet skrywający się za nazwą The Sleep Sessions. Próbując charakteryzować muzykę Sleep Sessions możemy się pokusić o stwierdzenie, że jest to próba realizacji ścieżki dźwiękowej snu. Ambientowy sen, surrealizm, abstrakcja i nieprzewidywalność. To tak po krótce.

Wieczór dopełni Skowyt Duszy Psa. Nie, nie chodzi o wywoływanie dusz zmarłych zwierząt, a o jednoosobową elektroakustyczną formację Łukasza Kozaka, który również porusza się po eksperymentalnych rejonach elektronicznych bezbrzeży, wspomagając się instrumentami akustycznymi własnego wykonania. Skowyt Duszy Psa to czerpanie pełnymi garściami od mistrzów ekperymentalnej elektroniki w poszukiwaniu własnego stylu.
Będzie ciekawie. Ciszy nie zaznamy.

Kawiarnia Naukowa
17 grudzień, środa, start: 19

http://www.myspace.com/kawiarnianaukowa

Komentarze do tego wpisu są wyłączone.