MGMT – Oracular Spectacular

|January 22, 2009|płyty|0

Witamy w ‘Oracular Spectacular’ – Muzeum Historii Rock’n’Rolla. Nasz przewodnik pokaże i opisze Państwu wszystkie najważniejsze momenty w historii muzyki rozrywkowej w dziesięciu odsłonach…

‘Time To Pretend’ – Oto eksponat poświęcony jednej z najważniejszych formacji popowych w historii gatunku – grupie Abba. Mamy tu taneczny groove, niezwykle przebojową melodykę i jednoznaczne analogie wokalne.

‘Weekend Wars’ – A oto monument ku czci Davida Bowie. Ściślej rzecz ujmując – Davida Bowie z okresu ‘Ziggy’ego Stardust’a’. Proszę zwrócić uwagę nie tylko na aranżację, ale przede wszystkim na manierę wokalną, produkcję gitar, brzmienie werbla i całe mnóstwo niezwykle wiernie oddanych detali!

‘The Youth’ – No i przed nami pamiątka po najważniejszej chyba grupie w historii – The Beatles. Aby nie popadać w niepotrzebne cliché, prezentujemy to bardziej psychodeliczne oblicze liverpoolczyków, dajmy na to z okresu ‘Strawberry Fields Forever’.

‘Electric Feel’ – A czy poznają Państwo tych brodaczy z Australii? Tak jest, to oczywiście dzieło poswięcone grupie Bee Gees. Wokal, refren, rytmika – znów pietyzm wykonania i wierność pierwowzorowi.

‘Kids’ – Oto wspomnienie dyskotekowej gorączki lat osiemdziesiątych (w tym bardziej elektronicznym odcieniu) i jej ojców – grupie New Order.

‘4th Dimensional Transition’ – Przed nami trochę niejednoznaczna pamiątka po grupie Pink Floyd. Nie do końca oddająca jej rozmach, ale skupiająca w sobie szczyptę floyd’owskiego klimatu.

‘Pieces Of What’ – Tu nie powinni mieć Państwo problemów z interpretacją dzieła. Poświęcone jest ono w rzeczy samej grupie The Rolling Stones. Całość przepełniona symboliką, i niezliczoną ilością nawiązań. Majstersztyk…przejdźmy do ostatniej sali.

‘Of Moons, Birds & Monsters’ – Przed nami wybitny kolaż, wiążący dokonania takich twórców jak Queen, Pink Floyd z gitarami Jimiego Hendrixa. Jedno z najważniejszych dzieł w zbiorach muzeum.

‘The Handshake ‘ – Relikt psychodelicznej epoki hipisowskiej, hymn będący nawiązaniem do dokonań choćby T-Rex.

‘Future Reflections’ – Ostatni eksponat poświęcony jest poszukiwaniom grupy Talking Heads. Hasło ‘poszukiwanie’ wieńczy naszą wystawę i ma na celu wzbudzenie wśród zwiedzających refleksji. Przyszłej refleksji.

Dziękujemy serdecznie Państwu za odwiedzenie naszego muzeum, i zapraszamy w przyszłości. Już planujemy otwarcie kilku kolejnych sal ekspozycyjnych, ale ich zawartość niech jeszcze pozostanie tajemnicą.
PS
‘Oracular Spectacular’, jedna z głośniejszych płyt 2008 roku, to ponowienie pytania ‘czy w muzyce rockowej zrobiono już wszystko?’. Słuchając debiutu nowojorczyków możemy faktycznie poczuć się jak posiadacze składanki ‘the best of 70-ties and 80-ties’. Ale to wcale nie jest zarzut. Płyta bardzo smaczna, o imponującym rozmachu i rozrzucie stylistycznym. Obowiązkowa lektura. Nowocześnie wyprodukowana i przebojowa muzyka broni się sama, stąd masa pozytywnych reakcji na ten album, i zasłużone wysokie miejsca w rocznych podsumowaniach.

Komentarze do tego wpisu są wyłączone.