Lisa, if I ever stop loving violence, I want you to shoot me

|January 25, 2009|film|1

To słowa Barta Simpsona wypowiedziane po obejrzeniu morderczej kreskówki Itchy And Scratchy. Jeden z najgenialniejszych łobuzów w historii srebrnego ekranu od dwóch dekad nie zmienia bielizny. Ciągle chodzi w niebieskich gatkach i czerwonej koszulce. Homer nadal dumnie nosi na czaszce swoje dwa włosy. Lisa oddaje się na przemian twórczym porywom i egzystencjalnym wątpliwościom. Maggie radośnie gaworzy. Simpsonowie obchodzą w tym roku swoje dwudziestolecie i wcale się nie starzeją.

Simpsonowie to jeden z tych seriali, który widział każdy i każdy zdążył sobie wyrobić opinię na temat kiepskich manier ojca rodziny zamieszkującej przedmieścia Springfield. Życie Simpsonów przed Simpsonami zaczęło się  w kwietniu 1987 roku podczas emisji The Tracey Ullman Show. Kreska Matta Groeninaga była wtedy mniej pociągająca niż obecnie. Krągłości twarzy które kojarzą nam się nieodmiennie z amerykańską familią pojawiły się wraz z pierwszą samodzielną serią półgodzinnych kreskówek nadawanych od 17 grudnia 1989 roku w telewizji FOX.

Od tamtego czasu Simpsonowie zdobyli liczne nagrody w tym 24 Ammy Awards. Jeśli chodzi o czas spędzony na antenie przodują w kategoriach: najdłużej emitowany serial komediowy, najdłużej emitowana animacja i najdłuższa nieprzerwana emisja w prime time. A propos,  magazyn Time uznał Simpsonów za najlepszy serial telewizyjny zeszłego wieku.

Dla porównania w zestawieniu klasyków XX wieku zaprezentowanym na łamach opiniotwórczego giganta znalazły się także m.in. takie perełki jak: „Obywatel Kane” Orsona Wellesa (najlepszy film, 1941 rok), „Ulysses” Jamesa Joyce’a (najlepsza proza, 1922 rok), Krzesło zaprojektowane przez Charlesa i Raya Eamesów (najlepszy design, 1946 rok), Strange Fruit, piosenka napisana przez Billie Holiday (1939 rok)
oraz… jeansy Levi’s – model 501 (1960 rok). Simpsonowie byli w tej klasyfikacji jedynym reprezentantem lat 90.

Polecam jeszcze przyjrzeć się prawowitym właścicielom głosów Homera, Barta i kilku innych postaci z kreskówki. Będziecie zaskoczeni.

Sto lat Matt.

1 Comment do tego wpisu:

  1. michał pisze:

    tu jest kanał z odcinkami zdrapka i poharatki (swoją drogą tłumaczenie godne tomasza beksińskiego): http://pl.youtube.com/watch?v=cBy9tEPZq3E