And You Will Know Us By The Trail Of Dead – The Century Of Self

|March 4, 2009|płyty|3

Z cyklu ‘Czy wiesz, że…?’

1.  And You Will Know Us By The Trail Of Dead jest jedną z najważniejszych indie-rockowych kapel na globie, są twórcami najlepszego albumu XXI wieku: ‘Source Tags And Codes’

2.  Na ‘The Century of Self’, szósty studyjny album długogrający, czekaliśmy całe trzy lata (nie licząc ubiegłorocznej EPki ‘Festival Thyme EP’)

3.  Panowie płytę wydali sobie sami, w własnym labelu ‘Richter Scale Records’.

4.  Okładkę płyty machnął długopisem sam wokalista, Conrad Keely  (co już jest tradycją w przypadku opraw graficznych ‘trejli’)

5.  Płyta została nagrana ‘na setkę’ (dla niewtajemniczonych: muzycy grali jednocześnie, a materiał się ślicznie rejestrował), a produkcji podjął się Mike McCarthy.

6.  Na płycie gościnnie udzielają się muzycy Dragons of Zynth oraz Yeasayer.

7.  Album zawiera 13 kompozycji, z których kilka ujrzało światło dzienne (w nieco innych wersjach) na wspomnianej wyżej ubiegłorocznej EPce.

8.  Jest to najlepiej przyjęta przez krytykę płyta grupy od czasów ‘Source Tags And Codes’ (nota 6.8 na pitchfork, nazywającym ich obecne brzmienie ‘hybrydą … Coldplay i Secret Machines’).

9.  ‘The Century of Self’ to powrót do monumentalnych brzmien z wczesnych płyt, ale z zachowaniem melodyki znanej choćby z ‘Worlds Apart’. Rozłożenie ciężaru brzmienia jest tu chyba najbardziej zróznicowane, w porównaniu z poprzednimi dokonaniami.

10.  Obok momentami irytujących kompozycji znajdują się tu naprawdę cudowne kawałki, jak choćby ‘Bells Of Creation’, ‘Inland Sea’, ‘Luna Park’, czy dwuodcinkowe ‘Insatiable One’.

11.  W maju And You Will Know Us By The Trail Of Dead rusza na gigantyczną europejską trasę koncertową. Grupa zagra niemal wszędzie, poza Polską.

12.  Za najnowszy album autor recenzji wystawia grupie notę siedemipółnadziesięć.

3 Comments do tego wpisu:

 1. Krystian Dachówkowicz pisze:

  Z oceną “najlepszego albumu XXI wieku” byłbym jednak duuuużo ostrożniejszy na miejscu autora…

  Z reszta nie sposób sie nie zgodzić

 2. smoua pisze:

  niekoniecznie to musi być zdanie autora, opinie takie są wyrażane tu i ówdzie. jednak autor przychyla się z lekka do takowej nominacji dla ‘source tags & codes’. pozdrawiam.

 3. mb pisze:

  ‘Isis Unveiled’ został zaprojektowany do umierania na koncertach. Powinni tego zabronić. Cała płytka znakomita i urywa co trzeba miejscami.