Grudge 8 – Podaruj Czas

Mateusz Świstak|kwiecień 14, 2009|offtopic|0

Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem ten plakat na mieście pomyślałem, że do kin wchodzi nowa część Klątwy albo Ringu. Błąd.

Plakaty Małopolskiego Hospicjum dla Dzieci straszą mieszkańców Krakowa od kilku dobrych miesięcy. Osobiście czekam tylko, kiedy z ulic zniknie twarz wynędzniałej, prawie martwej dziewczynki.

Dlaczego? Moje podejście może dziwić - akcja jest przecież szlachetna. „Oddaj jeden procent podatku na potrzebujących - podaruj Czas”. Problem w tym, że przekaz kończy się trochę dalej i zwerbalizowałbym go mniej więcej tak: „w przeciwnym wypadku umrą i przyjdą w nocy, żeby cię straszyć. Chyba nie chcesz mieć ich na sumieniu, co?”

Hojność albo wyrzuty sumienia? Pięknie. Więc już chyba oddać ten jeden procent, żeby prawie martwa dziewczynka pożyła jeszcze trochę, a jakby nawet umarła, żeby doczepiła się tych wszystkich bydlaków, którzy nie podarowali jej czasu.

A mnie się zawsze wydawało, że w tym wszystkim chodzi o współczucie. Warto więc zadać kilka pytań. Skąd to nadużycie? Czy nasze społeczeństwo cierpi na aż tak duży deficyt współczucia, że trzeba sięgać po towar z niższej półki (nalepka na słoiku mówi „święty spokój”)? Czy może raczej ktoś najzwyczajniej w świecie poczynał sobie w haniebny sposób, tylko po to, żeby dostać swój 1%?

Zostaw swój komentarz

Google Analytics integration offered by Wordpress Google Analytics Plugin