The Complainer & The Complainers

|April 15, 2009|koncerty, patronaty|0

The Complainer & The Complainers

Nawet narzekanie ma swoją wylansowaną wersję – bez złych skojarzeń. Płyty? Koszulki? Do koloru, do wyboru. The Complainer & The Complainers już 17 kwietnia o 20 w Muzeum  Manggha. Ponarzekajmy sobie razem, byle w rytmie.

Centralną postacią tego muzycznego projektu „intercity” (Skoczów, Katowice, Wrocław, Wiedeń) jest Wojciech Kucharczyk,  odpowiedzialny – jak głoszą opisy – za „everything”. To on jest głównym maruderem, ale co to za narzekanie bez odpowiednio potakującego środowiska. Poszerzony o kwartet smyczkowy (sic!) skład koncertowy: Asia Bronisławska aka Asi Mina (voice, guitars, keys, perc.), Paweł Trzciński (voice, electronics, keys, perc.), Marcin Zarzeka (moving pictures), Jakub Adamec (bass, perc.); & O’SKUAd strings: Piotr Steczek (violin), Bartek Bunio (violin), Jarek Samson (viola) oraz Michał Banczyk (cello).

Jeśli chodzi o dźwięki to historia dokonań Kucharczyka będzie tu za najlepszego przewodnika. Założyciel Mołr Drammaz był zawsze zdecydowanie po stronie alternatywy, ale przeszedł na stronę popu. No cóż takie konwersje nigdy nie wychodzą czysto i przewidywalnie. W efekcie ani to pop, ani alternatywa, czyli dokładnie to o co chodziło i dokładnie to czego słucha się chętnie. Kucharczyk sam przyznaje, że zmęczył się – ileż można być muzykiem „niezależnym” i grać dla garstki ludzi – i wrócił do korzeni – muzyka ma bawić! I udało się, za ostatnią płytę “Power Joy Happiness Fame!” zbierają oklaski z prawa i z lewa.

Co do dorobku artystycznego prowodyra całego zajścia, nie ma najmniejszych wątpliwości. Freak jak się patrzy, ale taki pracowity freak. Zamiast się chwalić proponuje fakty i pełne zapomnienie w kierunkach samorealizacji (od sasa do lasa, od filozofa do wydawcy). Na oficjalnej stronie zespołu w zakładce Wojciech Bio, znajdziemy gąszcz faktów, od wystaw indywidualnych i zbiorowych, przez wydawnictwa (sławetne mik.musik!), występy muzyczne i multimedialne (Ilu w Polsce jest takich, którzy uczestniczyli we wspólnym projekcie z Johnem Zornem?), po działalność… pedagogiczną. Tylko co oni z tym kwartetem smyczkowym będą robić na scenie? Nie ma wyjścia, trzeba sprawdzić.

The Complainer & The Complainers w ramach Off Off
17 kwietnia, g. 20.00
Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha
ul. M. Konopnickiej 26

C&CS można posłuchać na myspace.com/thecomplainer
Na oficjałkę też warto spojrzeć thecomplainer.mikmusik.org

Komentarze do tego wpisu są wyłączone.