Pit Er Pat zagra w niedzielę w Alchemii

|May 23, 2009|koncerty, patronaty|0

Pit Er Pat w Alchemii

Rytm, bas, przeszkadzajki, muzyka gęsta od dźwięków, wylewająca się z głośników, ale jednocześnie taka, przy której można tupać nóżką i machać rączkami – tak opisałbym to co gra zespół Pit Er Pat z Chicago, który można będzie zobaczyć w niedzielę w Alchemii w ramach festiwalu OFF OFF.

Oczywiście można też podejść do opisania Pit Er Pat od innej strony: to kolejne w ramach tego festiwalu połączenie żywych instrumentów z elektroniką. Trójka muzyków wykorzystuje niezliczoną liczbę instrumentów: podstawą dla charakterystycznego brzmienia są bas (Rob Doran, ex-Alkaline Trio), perkusja (Butchy Fuego) i klawisze (Fay Davis-Jeffers), ale dodatkowo pojawiają się w tle lub na pierwszym planie także: gitara, kalimba, instrumenty dęte, gongi, dzwonki i inne obiekty uderzane oraz mnóstwo sampli, których pochodzenie trudno wyśledzić. Styl zespołu mocno definiuje też głos wokalistki, który na płytach rozpływa się w dźwiekach produkowanych przez instrumenty.

Pit Er Pat nagrywają dla wytwórni ThrillJockey, której barwa bronią między innymi: Boredoms, David Byrne, Chicago Underground, Isotope 217, Mouse on Mars, OOIOO i Tortoise. Grali koncerty z kolegami z miasta, Eternals i Icy Demons, którzy grają w Krakowie w sobotę. Poza muzyką, zajmują się także projektowaniem graficznym, malowaniem i rękodziełem. Wydali już 3 albumy, a ostatni z nich, “High Time”, ukazał się w zeszłym roku. Przy jego nagrywaniu byli w o tyle dobrej sytuacji, że mieli do dyspozycji dowolną ilość czasu – robili to już we własnym studio.

Rezultatem jest materiał bardzo przemyślany i dopracowany od strony kompozycji i aranżacji. To bardzo bogate brzmienie, którego pewnie nie da się w stu procentach odtworzyć w warunkach koncertowych, ale warto je poznać – choćby na MySpace’owej stronie zespołu (dwa pierwsze kawałki pochodzą z ostatniego albumu). Powód by przyjść na koncert na pewno się znajdzie po przesłuchaniu pulsującego rytmem “Dogtown”.

Pit Er Pat
24 maja 2009, g. 20.00
Alchemia, ul. Estery 5 (Kazimierz, Plac Nowy)

http://www.myspace.com/piterpat

http://www.thrilljockey.com/artists/index.html?id=10055

Komentarze do tego wpisu są wyłączone.