Co zostało z Bauhausu

|May 25, 2009|plastyka|0

Co zostało z Bauhausu

Dziewięćdziesiąt lat temu powstała w międzywojennych Niemczech szkoła artystyczna, która za cel stawiała sobie całościowe kształcenie ludzi, których zadaniem było budowanie. Wychowała architektów i projektantów, którzy przez kolejne dziesiątki lat rozsławili jej nazwę i przynajmniej częściowo spopularyzowali idee. Wpłynęli także na kolejne pokolenia twórców – co jest istotą wystawy w Międzynarodowym Centrum Kultury.

Można na niej zobaczyć fotografie dwunastu sztandarowych budowli zaprojektowanych przez najważniejszych twórców Bauhausu, zestawionych z fotografiami dwunastu budowli powstałych w ciągu ostatniej dekady, o identycznych lub bardzo podobnych funkcjach. U podstaw takiego ujęcia tematu leży pytanie, które postawił sobie autor zdjęć Gordon Watkinson: ile zostało z estetyki międzywojennego ruchu artystycznego w dzisiejszej architekturze. Zdjęcia są wzbogacone komentarzem i projektami budynków, a także cytatami z manifestów wykładowców szkoły.

Na podstawie materiału pokazanego na wystawie można wyrobić sobie zdanie na temat wpływu Bauhaus na obecne trendy w architekturze. Oczywiście poznawanie budynku i jego wnętrza na podstawie 3-4 zdjęć nie jest możliwe, ale dobrane przykłady wydają się potwierdzać tezę, że przynajmniej część z dzisiejszych architektów wciela w życie postulaty oszczędności formalnej i podporządkowania formy funkcji – i to z całkiem podobnymi wynikami jak robiono to w latach 20. i 30. Domy mieszkalne, osiedla, szkoły powstają na podobnych planach i wręcz wyglądają podobnie, w podobny sposób używa się w nich dostępnych materiałów.

Kilkadziesiąt fotografii pokazywanych na wystawie, choć zapewne zostały dobrane w bardzo przemyślany sposób, to zbyt mało by zupełnie potwierdzić postawioną w tytule tezę. Wydana z okazji wystawy książka też nie rozstrzyga tego w jednoznaczny sposób. Aby widzieć ten wpływ, trzeba obserwować nowopowstające budynki, a także analizę, która im towarzyszy i jednocześnie  znać idee i historię projektów Bauhausu. Ta wystawa może być do tego wstępem.

Bauhaus XX-XXI. Dziedzictwo wciąż żywe

Galeria Międzynarodowego Centrum Kultury
Kraków, Rynek Główny 25, I piętro
Czynna: wtorek – niedziela godz. 10.00 – 18.00
8 maja – 5 lipca 2009
Bilet wstępu: 7zł (cały), 4 zł (ułgowy)

Komentarze do tego wpisu są wyłączone.