Knock Out Festival w ten weekend

|July 10, 2009|koncerty|0

KnockOut Festival
W sobotę i niedzielę w Krakowie można będzie zobaczyć kilka zespołów należących do pierwszej ligi gatunku określanego ogólnie jako metal. W ramach pierwszej edycji Knock Out Festivalu zagrają w hali Wisły między innymi: Testament, Meshuggah, Anathema, Apocalyptica, Dillinger Escape Plan, Cynic i Voivod.

Już na samym początku warto podziękować organizatorom za zgromadzenie w jednym miejscu i o jednym czasie tylu muzyków, którzy wnieśli i wnoszą duży wkład w rozwój muzyki. Gdyby nie ten pomysł, na obejrzenie wymienionych wyżej zespołów trzeba by poświęcić znacznie więcej czasu i pieniędzy, tymczasem wszyscy mieszkańcy stolicy Małopolski będą mogli po prostu wsiąść do tramwaju lub autobusu i odbyć najwyżej godzinną podróż w okolice Błoni i zapłacić 200 (dwudniowy) lub 120 (jednodniowy) złotych za bilety.

Warto też mieć nadzieję, że impreza odniesie sukces muzyczny i komercyjny – by były podstawy do zorganizowania jej w przyszłym roku. W jedno i drugie wielu uczestnikom pozwoliło zwątpić przeniesienie wszystkich koncertów z planowanego pierwotnie miejsca – stadionu Wawelu – do hali, której na pewno nie można opisać jako najlepszego miejsca do słuchania koncertów. Oficjalnym powodem jest pogoda, jednak trudno w to uwierzyć – przecież nie od dziś wiadomo, że lipiec jest najbardziej mokrym miesiącem w Polsce i organizatorzy mogli wziąć to pod uwagę wcześniej. Czy u podstaw decyzji była niska sprzedaż biletów, można się będzie dowiedzieć już jutro. Oby jak najmniej odczuwalne były standardowe problemy w hali Wisły – problemy z nagłośnieniem i akustyką, ścisk, duchota.

Dalszą dyskusję na ten temat można sobie podarować i skupić się na muzyce – bo jest o czym mówić. W Krakowie zagrają zespoły różniące się stażem, podejściem do grania, tradycjami i pochodzeniem. Na główne gwiazdy na plakatach i stronie www festiwalu kreowane są Testament i Apocalyptica. Pierwszy z nich to absolutni weterani, zaczynający w czasach popularności trash metalu, na którym wypłynęła Metallica, trwający przez 23 lata i 10 studyjnych albumów, walczący w międzyczasie z problemami zdrowotnymi. Z kolei fiński zespół jest o połowę młodszy i wypłynął na graniu coverów Metalliki – z użyciem instrumentów rzadko wykorzystywanych wcześniej przez muzyków metalowych.

Kolejną gwiazdą imprezy jest Meshuggah – zespół także grający już ponad dwie dekady i budujący swoją renomę na odejściu od standardów określonych przez tradycję ostrego grania. Szwedzki zespół imponuje techniką i kreatywnością, a w dodatku znajduje się teraz chyba u szczytu sławy i formy muzycznej. Dla mnie osobiście jest najważniejszą pozycją w planie. Z kolei Anathema to zespół, który przeszedł wielką ewolucję od budowania krzyżówki doomu z death metalem do art rocka. W dodatku dysponuje w Polsce bogatą bazą fanów, którzy pewnie pojawią się w Krakowie.

Warto wyróżnić też Dillinger Escape Plan, który zagra w niedzielę. Amerykanie są podobni do Meshuggah pod względem połamanych rytmów, ale death metal mieszają z dość odległymi gatunkami jak hardcore czy hardcore punk. Współpracowali z Mikem Pattonem i nagrali cover “Come to Daddy” kolejnego artysty ktory odwiedzi w tym roku Kraków – Aphex Twina. Pochodzący z Florydy zespół Cynic też jest znany z mieszania metalu z innymi gatunkami – w tym przypadku z jazz fusion. Co prawda wydał tylko dwa albumy (w 1993 i 2008, po rozpoadzie i reorganizacji), ale wpłynął na wiele zespołó uważanych z awangardę metalu. Dodatkową atrakcją jest to, że w składzie ma dwóch byłych muzyków Death.

Początek już w sobotę o 15. Hala Wisły, ul. Reymonta 22.

Sobota 11.07:

15:00 – Huge Ccm
15:40 – Proghma-c
16:25 – Tenebris
17:25 – Blinddead
18:20 – Cynic
19:40 – Voivod
21:10 – Anathema
22:40 – Apocalyptica

Niedziela 12.07:

15:00 – The Supergroup
15:40 – Zwycięzca konkursu
16:20 – Horrorscope
17:20 – Frontside
18:20 – Hatesphere
19:40 – The Dillinger Escape Plan
21:10 – Meshuggah
22:40 – Testament

http://www.knockoutfest.pl

Komentarze do tego wpisu są wyłączone.