Steichen po raz pierwszy

|August 26, 2009|kraków, plastyka|0

W galerii Pauza przy ulicy Floriańskiej, od wczoraj można oglądać prace słynnego amerykańskiego fotografika początku XX wieku – Edwarda Steichen’a.

Chociaż urodził się w Luksemburgu, uznawany jest za zdecydowanie amerykańskiego twórcę. Rzeczywiście jego nowoczesne jak na owe czasy fotografie, a jak dla mnie również pozostające takimi na dzień dzisiejszy, portretują w głównej mierze osobistości świata amerykańskiej (choć nie tylko) kultury. Jest w nich zarówno miejsce na poetyckość jak i naturalizm. Ekspozycja fotografii Steichen’a, zdecydowanie ważnej I wpływowej figury w historii światowej fotografii, to ciekawe uzupełnienie nie do końca udanej wystawy Amerykański Sen, prezentowanej w Gmachu Muzeum Narodowym. Jak widać, pompatyczność, choć może i jest cechą kultury amerykańskiej, nie zawsze musi się sprawdzać jako metoda jej prezentacji.

Co ważne w przypadku wystawy prac Steichena, to fakt, iż towarzyszy mu wystawa współczesnej fotografii portretowej międzynarodowych artystów, mniej lub bardziej inspirujących się dziełami mistrza.

Wystawa w Galerii Fundacji Pauza przy ulicy Floriańsiiej 18/5 potrwa do 17 września.

Komentarze do tego wpisu są wyłączone.