Dobrobyt – Made in Finland

|September 7, 2009|literatura|1

Społeczeństwo informacyjne i państwo dobrobytu

Finlandia w coraz mniejszym stopniu kojarzy się nam z reniferami oraz Św. Mikołajem. Najczęstsze konotacje to obecnie rozpoznawalne na całym świecie Nokia i Linux. Nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej ukazała się książka “Społeczeństwo informacyjne i państwo dobrobytu. Model fiński”, której autorami są Manuel Castells i Pekka Himanen.

Manuel Castells to hiszpański socjolog od lat zajmujący się problematyką tzw. “społeczeństwa sieciowego” i obserwator zmian zachodzących w wyniku rozwoju nowoczesnych technologii, autor znakomitej “Galaktyki Internetu”. Razem z fińskim filozofem Pekka Himanenem próbują odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób Finlandii udaje się pogodzić wysoki wzrost gospodarczy z rozwiniętym systemem usług publicznych (darmowy system opieki zdrowotnej, edukacji etc), który jak wiadomo wymaga wysokich kosztów utrzymania, co wiąże się z wysokimi podatkami. A przecież obniżanie obciążeń fiskalnych jest niezbędnym warunkiem wzrostu gospodarczego, tako rzecze ekonomia neoliberalna.

Co sprawiło, że obok amerykańskiej Doliny Krzemowej i Singapuru, Finlandia stała się najdynamiczniej rozwijającą się gospodarką opartą na nowych technologiach? Warto poszukać odpowiedzi na to pytanie w lekturze tej książki. Nie ma tutaj łatwych recept, jest za to analiza wielu czynników, których odpowiednia mieszanka odpowiada za sukces Finlandii.

Społeczeństwo informacyjne i państwo dobrobytu. Model fiński
Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Wstęp – Edwin Bendyk
Sierpień 2009

1 Comment do tego wpisu:

  1. Aśika pisze:

    Książka zapowiada się bardzo ciekawie, kilka dni temu zamówiłam i czekam na nią niecierpliwie 😉