Święto Grafiki w Krakowie

|September 22, 2009|kraków, plastyka|0

W Krakowskim Bunkrze Sztuki od 16 września można podziwiać niezwykle bogaty, bo liczący ponad 300 sztuk, zbiór prac graficznych nadesłanych z całego świata na największe święto grafiki w naszym kraju, jakim zdecydowanie jest Międzynarodowe Triennale Grafiki.

Prace jak zwykle wykonane są zarówno w oparciu o techniki tradycyjne (jak choćby akwaforta, akwatinta czy linoryt) jak i metody obróbki cyfrowej (druk cyfrowy, fotografia, kolaż, bądź hybrydy tychże ).
Osobiście cieszy mnie przewaga (optyczna ale również w mojej opinii jakościowa) prac wykonanych tradycyjnymi technikami. Ku chwale Apollina (a zgubie Apple’a), szybkość procesora i pamięć operacyjna karty graficznej przegrywają z godzinami, tygodniami bądź miesiącami medytacji nad miedzią czy kamieniem litograficznym.

A’propos Apollina, choć prace zgromadzone na wystawie prezentują szeroki wachlarz tematyczny, warto zwrócić uwagę na widoczną tendencję powrotu do  ujęć skupiających się na człowieku, ciele i figurze.  W porównaniu z poprzednimi edycjami Triennale, więcej jest realizmu, więcej tkanki w ukazywaniu figury ludzkiej, a mniej abstrakcji, szczególnie tej geometrycznej.

Oto link do oficjalnej strony Triennale oraz prezentacji laureatów MTG Kraków 2009.

Poniżej kilka zdjęć z hucznego otwarcia wystawy, która potrwa do 11 października.

autor zdjęć: J.Smolicki

Komentarze do tego wpisu są wyłączone.