Part Chimp w sobotę w RE!

|October 16, 2009|patronaty|0

Part Chimp w RE

Już w tą sobotę wystąpi w klubie RE kwartet Part Chimp. Londyńczycy grają noise rocka, a krakowski koncert jest częścią ich trasy promującej wydany pod koniec września trzeci album „Thriller”. To wydarzenie powinni uwzględnić w swoich planach wielbiciele gitarowej alternatywy od Mogwai po Jesus Lizard.

Na Part Chimp (czyli „półszympansa”) składają się doświadczeni muzycy, którzy trzydziestkę mają już za sobą, mimo to ich koncerty znane są z ogromnej energii i natężenia hałasu, ze względu na które warto mieć w uszach stopery. Tim Cedar (gitara, wokal) wraz z Jonem Hamiltonem (perkusja) grali już w wielu zespołach, w tym razem w Ligament. Iain Hinchliffe (gitara) dołączył do nich już po założeniu w 2000, a ostatnio skład wzmocniła basistka Tracy Bellaries.

Owocem współpracy tej czwórki jest „Thriller”, który wzbudził entuzjazm brytyjskiej prasy muzycznej. „NME”, „Rock Sound” i „Drowned in Sound” przyznały mu zgodnie 8 punktów na 10. Całkiem słusznie zresztą, gdyż „Thriller” to chyba najspójniejsze dzieło w dyskografii londyńczyków. Poprzednie albumy: „Chart Pimp” i „I Am Come” to zarazem różnorodne pozycje, ale nie trzymające równego napięcia od pierwszych do ostatnich taktów. „Thriller” pod tym względem zdecydowanie się trzyma fason. Kompozycje stały się dojrzalsze, brzmienie jeszcze bardziej mięsiste. Duszne wręcz i momentami przytłaczające brzmienie wywołujące luźne skojarzenia choćby z KYUSS z okresu „Sky Valley” stanowi wspaniałą odtrutkę na miałkie brytyjskie gwiazdy jednego sezonu.

Poza tymi albumami Part Chimp może się pochwalić singlami, splitami i sesją u niekoronowanego króla brytyjskiej sceny muzycznej Johna Peela, nagraną jeszcze w 2002. Wydawcą albumu jest Rock Action Records, wytwórnia kierowana przez członków szkockiego giganta postrocka, zespołu Mogwai. Noise’owy kwartet to jeden z najważniejszych zespołów tego labelu obok Errors, których można było zobaczyć w sierpniu w Mysłowicach, i Davida Pajo – gitarzysty Slint. Brytyjczyków do Krakowa sprowadziła agencja koncertowa Fabryka Productions, która na jesień ma w planie występy takich gwiazd jak Archive, Editors, IAMX i Therapy? Part Chimp pojawi się w Polsce po dwóch latach przerwy.

O samym zespole i jego płytach można będzie poczytać w naszym serwisie, który patronuje koncertowi. Warto też posłuchać próbek twórczości zespołu na jego stronie w MySpace: myspace.com/partchimp. Na koncert zapraszamy do Klubu RE przy ul. Św. Krzyża 4 – 17 października od 20.

Komentarze do tego wpisu są wyłączone.