Down – Down II: A Bustle In Your Hedgerow

Marcin Białota|październik 20, 2009|płyty|0

Down – Down II: A Bustle In Your HedgerowNigdy nie byłem zwolennikiem czystości gatunkowej w muzyce. Lubię ciekawe połączenia, niuanse i ukłony w stronę czegoś, doceniam umiejętne łączenie różnych stylistyk. Cenię oryginalność i własny styl prawie wszędzie. Pewnie dlatego podoba mi się druga płyta nowoorleańskiej grupy Down, wydana w 2002 roku „Down II: A Bustle In Your Hedgerow”.

Tak, to jest metal. Tak, to kapela Phila Anselmo z Pantery. Tak, panowie mają długie włosy, mnóstwo tatuaży, gęste brody i bezrękawniki ze skóry i w wolnych chwilach jeżdżą zapewne na Harleyach. Grają przy tym muzykę będącą połączeniem sludge metalu z luizjańskim bluesem. Ciężkie gitary, mocna perkusja i doskonale pasujący do tego niski i ostry głos Anselmo. 66 minut i 15 numerów, wśród nich obdarzony jakże prostym a zarazem kapitalnym riffem „Ghosts Along the Mississippi”, powoli rozwijający się „Learn From This Mistake”, czy też akustyczny bluesowy „Where I’m Going”.

Jest mrocznie (w dobrym tego słowa znaczeniu – ha!), melodyjnie (nie piosenkowo-melodyjnie), gęsto, ponuro i melancholijnie (przed oczami staje mi krajobraz delty Mississippi z nachylającymi się do powierzchni wody gałęziami drzew, obrazy jak w „Przygodach Hucka Fina” Marka Twaina, nocne ulice Nowego Orleanu, stare drewniane domy z obszernymi werandami oraz opuszczone barki przycumowane w zatęchłych portach, do których schodzi się po spróchniałych i wilgotnych pomostach). Tak, ta muzyka ma specyficzny klimat, który akurat mnie osobiście odpowiada.

Zostaw swój komentarz

Google Analytics integration offered by Wordpress Google Analytics Plugin