Hugh Laurie – Sprzedawca Broni

|December 17, 2009|literatura|1

Hugh Laurie - Sprzedawca Broni

Mechanizm wygląda mniej więcej tak: pewien artysta, aktor, pisarz, muzyk z dnia na dzień staje się ogromnie popularny dzięki swojej przełomowej roli/książce/płycie, a sukces automatycznie podnosi na wyższy poziom wszystkie wcześniejsze jego dokonania. Kto bowiem przed eksplozją Hugh Laurie w roli “Dr. House’a” słyszał i miał możliwość przeczytać jego debiut powieściowy, wydaną w 1996 roku książkę “The Gun Seller”.

Kiedy Adrien Brody otrzymał w 2003 roku Oscara za rolę w “Pianiście”, zauważyłem podobne zjawisko. Ramówki telewizyjne zaroiły się od wcześniejszych, szerzej dotąd nie znanych filmów z udziałem nagrodzonego aktora. Zmieniły się także zapowiedzi obrazów, w których do tej pory role Brody’ego były epizodyczne, jak np. “Cienka Czerwona Linia”. Lektor z TV uświadamiał mi odtąd, że w tym megahicie już nie tylko Sean Penn, Nick Nolte i George Clooney, ale także oscarowy Brody.

Wracając. Oczywiście Hugh Laurie nie pojawił się znikąd. Ten rewelacyjny brytyjski aktor/pisarz/muzyk zanim wcielił się w rolę genialnego i ekscentrycznego lekarza o znanym mi skądś podejściu do pacjentów, miał na swoim koncie mnóstwo świetnych ról, jak chociażby książe/hrabia z serialu “Czarna Żmija”. To jednak niesamowita popularność serialu “Dr House” sprawiła, że na nowo w księgarniach pojawiła się powieść “Sprzedawca Broni”, opatrzona tym razem stosownym komentarzem “Debiut powieściowy odtwórcy głównej roli w serialu DR HOUSE”.

“Sprzedawca Broni” to typowa powieść sensacyjna o dużym natężeniu ironii na każdy akapit. Główny bohater Thomas Lang, były żołnierz, zostaje wplątany w dziwną intrygę o międzynarodowym zasięgu. Brzmi znajomo? Mimo wszystko czyta się naprawdę dobrze, a to za sprawą specyficznego poczucia humoru, jakim raczy nas autor. Cięte uwagi Langa i jego cynizm moim zdaniem mają w sobie coś z Dr. House’a (zaskoczenie?).

Hugh Laurie – Sprzedawca Broni
Wydawnictwo W.A.B.

1 Comment do tego wpisu:

  1. Marcin pisze:

    Mi również Sprzedawca Broni się podobał 😉 Moja recenzja jest tu: http://www.youtube.com/watch?v=QHnWxavcDI8
    Zapraszam 😉