Straszliwe Piękno Francisa Bacona

|January 30, 2010|plastyka|2

Straszliwe Piękno Francisa Bacona

Jeśli kiedykolwiek chcieliście zobaczyć na własne oczy autentyczną pracownię genialnego artysty, macie taką szansę. Francis Bacon – A Terrible Beauty to tytuł wystawy, którą można oglądać w The Hugh Lane City Gallery w Dublinie, poświęconej jednemu z najwybitniejszych malarzy XX wieku.

Wystawa otwarta została dokładnie w setną rocznicę urodzin malarza, 28 października 2009 roku i dostępna będzie dla zwiedzających do 7 marca 2010.

Francis Bacon to czołowy przedstawiciel malarstwa figuratywnego, sztuki egzystencjalnej i nurtu ekspresjonistycznego, znany szerzej ze swojego tryptyku „Trzy studia postaci na podstawie tematu Ukrzyżowania”. W 1998 roku John Edwards, przyjaciel Bacona, a zarazem jedyny spadkobierca jego majątku, przekazał Hugh Lane City Gallery całą zawartość mieszczącego się w Londynie studia artysty. Pracownie przeniesiono do Dublina, każdy z ponad 7 000 znajdujących się w niej przedmiotów został dokładnie zarchiwizowany i opisany, a ich ułożenie w pomieszczeniu dokładnie odwzorowane. To pionierskie przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem i od 2001 roku studio udostępniono dla zwiedzających.

Francis Bacon

Niewielkie i schludnie urządzone mieszkanie Bacona było przeciwieństwem jego pracowni, w którym panował nieporządek. Puszki po farbach pełne i puste, gazety, magazyny, książki, fotografie, pudła, kartony, pędzle, wszystko porozrzucane warstwami na podłodze. Bacon mawiał, że doskonale czuje się w tym chaosie, który działa na niego inspirująco.

Francis Bacon

Na wystawie zobaczyć możemy obrazy z lat 1944-1989, również te nigdy nie ukończone oraz pocięte przez artystę. Oglądać można także fotografie autorstwa Johna Deakina, Petera Bearda oraz Eadwearda Muybridge’a. Dwoje pierwszych fotografowało m.in. samego Bacona i środowisko w jakim się obracał. Muybridge natomiast zasłynął z fotografii przedstawiających zwierzęta i ludzi w kolejnych fazach ruchu. Jego zdjęcia były inspiracją dla Bacona jak i wielu innych malarzy. Podczas zwiedzania mamy możliwość obejrzenia kilku filmów i multimedialnych prezentacji na temat artysty. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Francis Bacon

Strona The Hugh Lane Gallery: http://www.hughlane.ie/

Krótki film promocyjny:

2 Comments do tego wpisu:

  1. Justyna Szwarna pisze:

    Tę wystawę widziałam w Hugh Lane już dwa lata temu i nie wiem, dlaczego nagle tak się rozreklamowała właśnie teraz.
    Za to szkoda, że tak krótko pokazywali Muncha w National Gallery…

  2. wujek pisze:

    setne rocznice urodzin artystów sprzyjają ponownemu przecinaniu wstęgi widocznie 🙂