Kayo Dot, Tartar Lamb i Jermiah Cymerman z wizytą w Re

|January 26, 2011|koncerty|0


Nic Ci te nazwy nie mówią? Nie szkodzi, czasem warto dać się zaskoczyć. Już w tą sobotę w krakowskim Re ciekawa uczta dla miłośników muzyki najlepiej określanej terminem “nieklasyfikowalna”.

Najciekawsza, najbardziej odkrywcza muzyka nigdy nie daje się zaszufladkować: tą opinię ewidentnie podzielają nowojorczycy z Kayo Dot. Muzycy wywodzą się z metalowego projektu Maudlin of the Well, ale z czasem ich twórczość została wzbogacona o elementy jazzu, muzyki klasycznej i post-rocka, a lista ta mogłaby być dużo dłuższa. Podporą zespołu jest Toby Driver, którego maniakalna wręcz potrzeba tworzenia nowych dźwięków przejawiała się na przestrzeni lat także we współpracy z takimi artystami jak John Zorn (Masada), Trey Spruance (Secret Chiefs 3, Mr. Bungle), G. Stuart Dahlquist (Burning Witch, ASVA), czy Randall Dunn (SunnO)))).

Kayo Dot powstało w 2003 i tego samego roku wydało debiutancki album “Choirs of the Eye”, dzięki wsparciu Johna Zorna i jego wytwórni Tzadik. Ich ostatnie wydawnictwo to album “Coyote” (2010) – płyta transowa,  wzbudzająca niepokój, ale też zadziwiająco przemyślana i zmieniająca swoje oblicze przy każdym przesłuchaniu.

Tartar Lamb to poboczny projekt dwóch muzyków Kayo Dot, którzy tym razem eksplorują nieco bardziej wyważone krajobrazy muzyczne. W tym wydaniu Toby Driver (gitara) i Mia Matsumiya (wiolonczela) prezentują twórczość bliższą muzyce klasycznej i ambientowi, co jednak nie ujmuje nic
z nieprzewidywalności ich kompozycji. W skład projektu wchodzi również klarnecista jazzowy Jeremiah Cymerman, który tego wieczoru wystąpi także solowo. Współpracował i nagrywał on z takimi artystami jak John Zorn, Ikue Mori, Jondek, Anthony Coleman czy Matthew Welsh.

29.01.11 (sobota)

KAYO DOT
TARTAR LAMB
JERMIAH CYMERMAN

Klub Re
ul. Świętego Krzyża 4
start: 19:00

Komentarze do tego wpisu są wyłączone.