Tapczan Fiesta 01: Lüger i Bad Light District

|March 20, 2012|koncerty|0

Tapczan Fiesta #1

W pierwszej odsłonie Tapczan Fiesty Zorro i Agent Tip Top zaatakują atrakcjami prosto z Madrytu i Krakowa. We czwartek o 20 w RE (ul. Św. Krzyża 4) koncerty Lüger i Bad Light District. Będzie psychodelicznie, tanecznie, wesoło i smutno, a zaangażowane instytucje, w tym Instytut Cervantesa, zagwarantują wysoki poziom artystyczny. Jeśli jeszcze nie czujecie się zaproszeni, posłuchajcie kawałków obu zespołów – linki poniżej.

Lüger

Większość alternatywnych gitarowych zespołów z dumą deklaruje, że inspirowała ich scena garażowa z lat 60. i 70. Muzycy madryckiego kwintetu Lüger bez krzty obciachu przyznają natomiast, że w młodości byli regularnymi heavymetalowcami. Nie oznacza to, że Hiszpanie wciąż tkwią w muzyce, która inspirowała ich lata temu. Wręcz przeciwnie! Założony przez członków SteelWood, Jet Lag, Imposibles, Magic Bus, The Awesome J’Haybers i Tres Delicias hiszpański Luger postanowił dać ponieść się miłości do psychodelii i krautrocka ubarwiając go porywającymi i hipnotyzującymi rytmami. Lüger dziś potrafią zahipnotyzować krautrockową motoryką, uderzyć w twarz post-metalową ciężkością, oszołomić stoner-rockową gęstością, wreszcie otumanić kosmiczną psychodelią.

Grupa zadebiutowała zatytułowaną z genialną prostotą płytą „Lüger” (2010), by rok później zauroczyć słuchaczy znakomitym albumem „Concrete Light”. Zawierająca siedem utworów płyta została zarejestrowana w ekspresowym tempie, bo na przestrzeni jedynie trzech dni. Krytycy nie mieli wątpliwości, uznając drugą płytę Lüger za jedno z najciekawszych alternatywnych wydawnictw zeszłego roku i porównując utwory kwintetu do takich sław i legend, jak Can, Hawkwind, Amon Düül II, Kraftwerk, Oneida, Sun Araw, Dead Meadow, Wooden Shjips czy również Neurosis, ale też i jazzowego geniusza Ornette Colemana.

Zespół zagra dzięki uporowi I wsparciu Instytutu Cervantesa, partnera festiwalu.

Mario Zamora Martín – organ, synthesizers & vocals;
Eduardo Garcia Gil – guitar, effects & vocals;
Rulo Gómez Fernández – drums, theremin, samplers,effects & vocals;
Fernando Rujas De Montis – floor tom,metal sheets,percussions & vocals;
Daniel Fernández Romero – lead vocals,sitar & bass.

http://www.myspace.com/dieluger

Bad Light District

 Tapczan Fiesta #1 - Bad Light District

… to projekt powołany do życia w 2007 roku przez Michała Smolickiego, na co dzień perkusisty krakowskiej grupy New York Crasnals. W maju 2009 roku nakładem Ampersand Records ukazuje się debiutancki album „Simplifications” skomponowany oraz nagrany w całości przez Michała, przy gościnnym udziale wokalnym Jacka Smolickiego oraz Marcina Białoty (obaj grają w New York Crasnals). Piosenki z płyty z marszu trafiają na playlisty ogólnopolskich stacji radiowych – a singlowy „Street Of Frozen Phantoms” trafia na Listę Przebojów Programu Trzeciego, w którym to album stał się także płytą tygodnia. „Simplifications” zebrał także znakomite recenzje w ogólnopolskiej prasie muzycznej (m.in. Machina, Pulp, Teraz Rock). Jesienią 2009 roku do projektu dołącza drugi gitarzysta Jacek Dąbrowski dopełniając koncertowy skład Bad Light District. Ukoronowaniem udanego roku 2009 była nominacja w kategorii Odkrycie Roku miesięcznika Pulp oraz wyróżnienie w rocznym podsumowaniu krakowskiej Gazety Wyborczej.

Na początku 2010 roku formuje się nowy skład koncertowy BLD z Łukaszem Lembasem (Tele) na basie i Maciejem Pietrzykiem (10000 Szelek) na perkusji i w tej odsłonie zespół zaprezentuje się na scenie klubu RE.

Michał Smolicki – gitara, wokal;
Jacek Dąbrowski – gitara;
Łukasz Lembas – gitara basowa;
Maciej Pietrzyk – perkusja.

http://badlightdistrict.eu/

22.03, 20:00, Klub RE (ul. Św. Krzyża 4)

Komentarze do tego wpisu są wyłączone.