Hotel Kosmos w Ka-eNie

|October 8, 2010|koncerty|0

Przy okazji październikowej trasy koncertowej zawita do Krakowa zespół Hotel Kosmos. To pierwsza wizyta toruńskiej formacji w naszym mieście, dlatego tym bardziej zapraszamy do odwiedzenia Kawiarni Naukowej już w najbliższy czwartek. Obok Torunian wystąpi także amerykańska grupa Plug Doctors.

Hotel Kosmos powołali do życia w 2003 roku Thomas Wegner i Rara, wówczas studenci toruńskiej polonistyki. Zespół zadebiutował na żywo w kultowym grudziądzkim klubie punkowym „U Genia”. Około 2004 roku skład uzupełnili: Blaise Lipiński na syntezatorze (początkowo jednak na urokliwym keyboardzie Yamahy) i Nicolai Kubik, który zastąpił pierwszego bębniarza Hotelu – Martina Lutora Lutomierskiego, obecnie doktora polonistyki. Tym samym zakończył się postpunkowy okres w ich twórczości, a rozpoczął bardziej eksperymentalny i niejednoznaczny. Na przełomie 2009 i 2010 roku doszło do kolejnych rotacji personalnych. Gitarę basową przejął Piotr Komosiński (Potty Umbrella, Piggi Pop), zaś Maciek Grzybowski wzbogacił skład o trąbkę. Muzyka zespołu coraz wyraźniej zaczęła zmierzać w kierunku psychodelicznych transów z większym naciskiem na partie syntezatora. Niewątpliwie na jej oniryczną atmosferę duży wpływ mają również odrealnione teksty Rary. Od września 2010 roku Hotel Kosmos ponownie występuje w czteroosobowym składzie.

Zespół ma na koncie nieoficjalną EP-kę zrealizowaną z Jacaszkiem w Radiu Sfera oraz oficjalną płytę długogrającą: WSZYSTKIE STARE KOBIETY MIASTA. Materiał został zrealizowany w MÓZGu i wyprodukowany przez Grzegorza Kaźmierczaka. Płyta, wydana w 2008 roku nakładem Kuka Records, doczekała się kilku życzliwych recenzji i jest ciągle dostępna w sieci i poza siecią. Otrzymała status Płyty Roku 2008 w plebiscycie Radia Gra oraz nominację do Nagrody Polskich Melomanów w kategorii Album Roku – Nowa Fala/Synth Pop/Cold Wale. Singiel zatytułowany „Vera Magma” zwyciężył w tym samym plebiscycie na Piosenkę Roku. Niewątpliwą zaletą posiadania oryginalnego krążka jest mesmeryczna okładka autorstwa Karoliny Breguły oraz seria niemniej tajemniczych zdjęć wewnątrz książeczki.

Hotel ma za sobą dziesiątki koncertów w najważniejszych polskich klubach (m.in. supportowali legendarne Variete), na festiwalach (OFF Festival, Węgorzewo, Rafineria, Rockowe Ogródki, itd.), na antenie radia PiK oraz w ramach rozmaitych przedsięwzięciach artystycznych (m.in. Noc Poetów w Warszawie). Maciek Woźniak po ich występie na Rockowych Ogródkach pisał: „Wbrew frazie z wiersza Piotra Marka świat wiruje za mgłą białą, przez okna Hotelu Kosmos widać było raczej świat wirujący w czarnej mgle. (…) kawałki grupy z Torunia na powrót wszystko zaciemniały i gmatwały. Tak samo było z muzyką, niby zakorzenioną w zimnej fali (z rytmicznymi i brzmieniowymi echami Joy Division, czy nawet sięgającymi hen, aż do Velvet Underground), ale przełamującą muzyczne schematy, raz brnącą w smutne rokendrole, a raz w neurotyczne gitarowe medytacje”. Z kolei sami muzycy wolą swojej muzyki nie definiować: „Używamy gitar, perkusji, syntezatora i głosu, ale nie uważamy, żeby miało to nas do czegokolwiek zobowiązywać”. Aktualnie Hotel Kosmos już w nowym składzie pracuje nad materiałem na drugą płytę, która ukaże się w 2011 roku.

Plug Doctors to trio pochodzące z Nampa w stanie Idaho, ostatnio rezydujące w Krakowie. Zespół, którego historia sięga połowy lat 90-tych kontynuuje tradycję szczerego amerykanskiego indie rocka.

TRASA ZESPOŁU HOTEL KOSMOS

10 października, godz. 20.00 – Andergrant – Olsztyn
14 października, godz. 20.00 – Kawiarnia Naukowa – Kraków + Plug Doctors
15 października, godz. 20.00 – Variete – Zduńska Wola
16 października, godz. 20.00 – Agrafka – Zgierz
17 października, godz. 20.00 – MCK i S –  Pułtusk + Organizm
22 października, godz. 20.00 – Centralny Basen Artystyczny – Warszawa + Organizm
23 października, godz. 20.00 – Mózg – Bydgoszcz + Manescape
24 października, godz. 20.00 – Pod Minogą – Poznań + Manescape
2 grudnia, godz. 20.00 – Lizard King – Toruń + Organizm
3 grudnia, godz. 19.00 – klub ADHD – Sierpc + Organizm

Komentarze do tego wpisu są wyłączone.