Żydowska nuta

|June 25, 2008|koncerty|0

Okiem urlopowicza spoglądam na Kraków za pośrednictwem internetu. Jak to w takich sytuacjach bywa, spojrzenie jest przelotne i nerwowe, ale jednej pozycji nie sposób pominąć. Festiwal Kultury Żydowskiej. Niby samograj i każdy wie o co chodzi, ale warto zwrócić uwagę na kilka perełek w programie.

Czwartego dnia festiwalu wystąpią Zohar Fresco i Daniel Zamir (30 czerwca, g. 19.00, Synagoga Tempel, ul. Miodowa 24). Tego pierwszego pewnie wszyscy kojarzą ze współpracy z Leszkiem Możdżerem. Drugi mniej znany, ale swojego czasu koncertował w Polsce z triem Satlah. Wtedy grał ostro, odważnie i do przodu. Teraz to już nie ten gniewny i gibki saksofonista co kilka lat temu (przynajmniej w nagraniach). Pazur się stępił, ale miło posłuchać.
myspace.com/danielzamir

Zamir wylądował kiedyś w Nowym Jorku (obecnie mieszka w Izraelu) i był nawet ulubieńcem Johna Zorna. To nazwisko może już nie wywołuje takich wypieków na twarzy jak jeszcze kilka lat temu, a jednak ciągle mam odruch wybałuszonych oczu na widok gości z legendarnej wytwórni Tzadik.

Wśród nich zagości w Krakowie między innymi Paul Brody. Co wieczór będzie występował w Alchemii (30 czerwca – 4 lipca, g. 24.00).
myspace.com/paulbrodysadawi

O tej samej proweniencji, Erik Friedlander (1 lipca, g. 22.00, Synagoga Tempel, ul. Miodowa 24).
myspace.com/erikfriedlander

Ciekawostką będzie koncert kapeli o dziwnie znajomej nazwie Oy Division (1 lipca, g. 19.00, Synagoga Tempel, ul. Miodowa 24). Tradycyjnie ale z wykopem.
myspace.com/oydivision

W tym kontekście najbardziej świeżo może zabrzmieć propozycja Polaków. Bez środowiskowych obciążeń, cienia guru i oczekiwań łatwiej eksperymentować. W Drukarni (2 lipca, g. 21.00) wystąpią:

Horny Teres

myspace.com/hornytrees

Trzaska, Zimpel, Gorczyński

myspace.com/mikolajtrzaska

Rogiński, Masecki, Moretti

myspace.com/mmasecki

Trzaska, Rogiński i Moretti

Więcej informacji znajdziecie na stronie www.jewishfestival.pl

Komentarze do tego wpisu są wyłączone.