Michael Shaara – Gettysburg

|July 6, 2010|literatura|0

Michael Shaara - Gettysburg

Gettysburg, miasteczko w Pensylwanii i zarazem miejsce największej bitwy amerykańskiej wojny secesyjnej. Dokładny jej przebieg oraz sylwetki jej głównych bohaterów znakomicie nakreślił Michael Shaara w nagrodzonej w 1975 roku Pulitzerem książce “The Killer Angels”. W Polsce powieść pod tytułem “Gettysburg” ukazała się nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego.

W dniach 1-3 lipca 1863 roku pod Gettysburgiem doszło do starcia pomiędzy głównymi siłami Unii i Konfederacji. Ofiarami trwających trzy dni walk stało się około 50 000 żołnierzy. Bitwa miała decydujące znaczenie dla przebiegu wojny secesyjnej, runął mit niezwyciężonej Armii Północnej Wirginii, od tego momentu Konfederaci przeszli do defensywy.

Michael Shaara posłużył się historycznymi dokumentami, relacjami i wspomnieniami żołnierzy biorących udział w bitwie. Starał się poznać i zrozumieć motywy, jakimi kierowali się przy podejmowaniu swoich decyzji najważniejsi rozgrywający obu armii. Generał Robert E. Lee, James Longstreet, John Buford, Winfield Hancock, George Pickett i inni są dzięki temu w prozie Shaary ludźmi z krwi i kości, a nie suchymi nazwiskami z podręczników do Historii. Nie ma tutaj czarno-białych postaci, nie ma złych i dobrych bohaterów. Każdy z nich walczy w swoim mniemaniu za słuszną sprawę. Autor pokazuje nam paradoks wojny secesyjnej, w której naprzeciwko siebie stawali dobrzy przyjaciele i koledzy, walczący wcześniej we wspólnej armii przeciwko wspólnemu wrogowi (wielu żołnierzy Północy i Południa walczyło razem chociażby w wojnie amerykańsko-meksykańskiej 1846-1848). To sprawia, że podczas lektury nie zajmujemy jednoznacznego stanowiska i nie kibicujemy jednej stronie, dostrzec możemy za to tragizm całej sytuacji.

Na podstawie powieści powstał w 1993 roku film “Gettysburg” w reżyserii Ronalda F. Maxwella z Tomem Berengerem i Martinem Sheenem. Syn autora książki, Jeffrey Shaara napisał prequel i sequel książki, tworząc tym samym trylogię o wojnie secesyjnej.


Michael Shaara – Gettysburg
Wydawnictwo Dolnośląskie 2010

Komentarze do tego wpisu są wyłączone.